Koel en wiselvallig met soms veel wind

De weersverwachting voor de komende week: koel en wisselvallig met soms veel wind. Na het aprilzomertje van de afgelopen dagen krijgen we vanaf maandag een totaal ander weerbeeld voorgeschoteld. De temperaturen kelderen naar beneden en vanaf dinsdag wordt het wisselvallig. Maandag is nog een prima dag, waarbij zon en wolken elkaar afwisselen bij 17 graden. Dat is wel tien graden lager dan we de laatste dagen gewend zijn. Dinsdag begint nog droog, maar in de middag gaat het licht regenen.

Woensdag wordt een kletsnatte dag met regen in de ochtend en buien in de middag. Aan de temperaturen verandert nog niets. Dat zien we wel op donderdag en vrijdag als het kwik overdag op 13 á 14 graden blijft steken. Daarbij staat er ook nog eens veel wind en valt er af en toe een bui. Deze laatste zal steeds afgewisseld worden met zonneschijn. In het weekeinde nemen de buien verder toe en blijft het fris.

Dit weekeinde heeft het laatste staartje gegeven van de aprilzomer die we deze week hebben gehad. In onze regio werden drie zomerse dagen van 25 graden geteld, waarvan er in één zelfs tropisch was. Afgelopen donderdag noteerde Berkel-Enschot namelijk een kwikstand van 30,9°C. Hierdoor is april al vijf graden warmer dan normaal. Op veel stations werden dagrecords gebroken. Het leidde zelfs tot de warmste 19e en 20e april ooit gemeten in ons land.

Maar zoals gezegd, er komt een einde aan en dat is maar goed ook. Het verleden heeft vaak uitgewezen dat we van zulke extreme warmte voor de tijd van het jaar de rekening krijgen gepresenteerd en dat is in de volgende maand of in het volgende (zomer)seizoen.

Op vrijdagavond zagen we de weeromslag al gebeuren toen de wind naar het noordwesten begon te draaien. Hiermee werd de aanvoer van warmte vanuit het zuiden en zuidoosten afgesneden en bleef het kwik op zaterdag op een graad of 24 steken. Er kwam ook steeds meer vochtige lucht binnen en dat zagen we zaterdagochtend die met mist en nevel begon. Maar door een nieuw hogedrukgebied boven de Noordzee brandde de zon snel alles weg en voor de rest van de dag was het opnieuw stralend zonnig weer.

Op deze zondag krijgen we nog een laatste stuiptrekking te zien van het zomertje, waarbij de temperatuur in Tilburg en omstreken de zomerse waarde van 25 graden zal halen. Om 13.00 uur had Tilburg al 26 graden! Dat komt omdat de wind terug is gedraaid naar het zuiden tot zuidoosten. Maar de atmosfeer is erg onrustig geworden en dat hebben we vanochtend al gemerkt. De dag begon zeer zonnig, maar in de loop van de ochtend zagen we vanuit het zuiden stapelwolken verschijnen.

Deze waren kanteelachtig en betekent dat er onweersbuien op komst zijn. Rond 11.15 uur viel in Berkel-Enschot dan ook de eerste bui, maar een donderslag werd niet waargenomen. De stoepen werden wel nat, maar daar bleef het dan ook bij. In Zeeland kwamen de buien al eerder, waarbij in Sluis onweer en hagel werd gemeld. Boven België zien we steeds wat plukjes (onweers)buien opdoemen, maar dat zijn de verkenners die vooruit zijn geschoven.

Het echte werk wordt tegen én in de avond verwacht en dan met name in het oosten. Het KNMI heeft voor Gelderland en Overijssel daarom een weerwaarschuwing uitstaan voor zware buien met onweer, hagel en windstoten. Neemt niet weg dat het midden van Brabant daar ook nog iets van mee krijgt. Door de onstabiele atmosfeer krijgen we ook een totaal ander weerbeeld te zien.

Geen blauwe hemel en veel zonneschijn van de afgelopen dagen, maar opgroeiende stapelwolken waarin zich buien met onweer kunnen ontwikkelen. Dat levert altijd prachtige plaatjes op, dus houdt de camera maar bij de hand. Zodra de buien voorbij zijn getrokken treedt de afkoeling in. Dat wordt in de komende nacht nog verder ingezet als er een koufront passeert die ons wat regen brengt. Deze hoort bij een reeks van depressies die het weer tot het einde van deze maand zullen bepalen. Het zonnige en warme weer gaat over in koelte en wisselvalligheid.

De maandag begint met een afwisseling van zon en wolkenvelden en het blijft droog. Het is wel meteen tien graden lager dan we gewend zijn, omdat de thermometer maar 17 graden zal aanwijzen. Het zal dan fris aanvoelen omdat ons lichaam inmiddels aan zomerse warmte is gewend.

Vanaf dinsdag komt in de loop van de dag de wisselvalligheid erin en dalen de temperaturen nog verder. De dag begint bewolkt en droog, maar in de middag gaat het licht regenen. Wat ook meteen opvalt is de westenwind die aantrekt tot matig en soms vrij krachtig wordt en dat allemaal bij een graad of 16 tot 17.

Op woensdag krijgen we dezelfde kwikstanden alleen wordt het wel de slechtste dag van de week. Perioden met regen staat namelijk op het programma die in de loop van de dag overgaat in buien. Na al die neerslag gaat de temperatuur nog verder onderuit, waardoor het op donderdag en vrijdag amper 14 graden wordt.

Daarbij valt er af en toe een bui die afgewisseld wordt door zonneschijn. Voor Koningsdag (27 april) betekent dit een jas aan en een paraplu bij de hand houden. In het weekeinde nemen de buien verder toe en blijft het fris.

Geef een reactie