Jean-Paul Korst heeft een enorme passie: het weer. Behalve op zijn eigen weerblog, is hij weerman voor onder andere het weekblad Groot Eindhoven en Omroep Tilburg FM.
Werd op de 14e de eerste warme dag van 2013 in de boeken geschreven, op deze donderdag was het de beurt aan de eerste zomerse dag van het jaar. In Berkel-Enschot werd het 25,8 graden. De laatste keer dat we zo’n dag konden noteren waarbij het meer dan 25 graden werd was op 10 september van het vorig jaar; in Tilburg werd het toen 25,2. Vorig jaar moesten we overigens wachten tot 22 mei toen het eindelijk zomers werd. Het was wel een vreemde week. In het afgelopen weekeinde werd het op zaterdag nog maar 13 graden en vervolgens ging het kwik elke dag omhoog.
Op woensdag werd het een graad of 22 en vandaag was de warmste dag van de week en natuurlijk ook van dit jaar tot nu toe. De natuur vierde het met allerlei soorten bloesems in de bomen. De magnolia, ook wel de tulpenboom genoemd, staat op knappen. Vervolgens kwamen we in zomerse stemming: de jassen hingen we aan de kapstok en rokjes en t-shirts kwamen daarvoor in de plaats. Ik hoop dat iedereen er ook van genoten heeft, want we krijgen een enorme weersomslag. We zien het al aan de barometer die een scherpe daling heeft ingezet. Aan de lucht is nog niets te zien. Er zijn nog wat wolkjes op deze avond, maar deze zullen de komende uren verdwijnen en dan wordt het helder. In de loop van de nacht komt er al bewolking opzetten en de eerste buien gaan vallen. Temperatuur is daarbij gezakt naar zo’n 11 graden.
Op vrijdag is het een komen en gaan van buien afgewisseld door perioden met regen. Pas in de avond verschijnen er opklaringen aan de horizon en wordt het droog. In totaal wordt er zo’n 10 mm neerslag verwacht, Met die neerslag wordt met een noord tot noordwestenwind koelere lucht aangevoerd, waardoor het kwik in de middag op 13 graden blijft steken. Haal de winterjas maar weer tevoorschijn, want die zullen we hard nodig hebben.
Het weekeinde ziet er voor wat het weerbeeld heel mooi uit. De zaterdag staat garant voor een afwisseling van wolken en zon en het blijft droog. Maar let op: het is ijskoud. Overdag is het namelijk maar 11 graden bij een matige noordenwind, kracht 3 tot 4. En die kou zet zich in de nacht van zaterdag op zondag door. Op zondagochtend duikt het kwik plaatselijk zelfs onder het vriespunt en aan de grond zou het wel eens matig kunnen gaan vriezen tot -5 graden! Op zondag beginnen we dan bitterkoud met wat zon, maar de bewolking neemt toe en later kan er een enkele bui vallen. Temperatuur gaat wel omhoog in vergelijking met de dag ervoor en stijgt naar de 13 graden. En dat is nog steeds te koud voor de tijd van het jaar.
Na het weekeinde verandert er maar weinig, maar voor Koninginnedag zit er misschien wel iets moois aan te komen. Op maandag nog niet, want dan wordt het zelfs nog wat frisser met maar 11 graden. Oorzaak is een depressie boven de Noordzee die lucht vanaf de poolstreken aanvoert. Dan krijgen we op dinsdag de allerlaatste Koninginnedag en het lijkt alsof de weergoden het gevoeld hebben. Een hogedrukgebied bij Ierland breidt zich namelijk uit via onze omgeving naar het oosten van Europa. Het gevolg is dat wolken steeds meer plaats gaan maken voor zonneschijn en daarbij blijft het droog. Het wordt niet echt warm met 13 tot 14 graden, maar het Oranjezonnetje vergoedt alles. Op woensdag krijgen we nog zo’n mooie dag voorgeschoteld met veel zon. Op het einde van de week komen lagedrukgebieden in Zuid-Europa opzetten en begeven zich met hoge snelheid naar het noorden. Er gaan dan buien vallen, maar er wordt ook warme lucht aangevoerd van zo’n 19 graden.
Heldere maneschijn in de late aprilnacht,
schaadt allicht veel bloesempracht.Op een droge april,
wil wel eens een droge zomer volgen.
Recente reacties