Zacht en grijs met op zondag wat lichte neerslag

Alle foto’s van John Geerts

Deze week stond in het teken van de donkere dagen voor kerst. De zon hebben we alleen op deze donderdag gezien en gisteren heel even een knipoog.

Maar vanaf afgelopen zondag tot en met woensdag was het grijs en bewolkt en dat betekent dus vier zonloze dagen achtereen. Hiermee komt het totaal zonloze dagen deze maand al op 8. Normaal mogen we voor december op 12 van zulke dag rekenen.

De laatste keer dat het zo somber was gebeurde begin dit jaar. Van 2 tot en met 8 januari zagen we namelijk geen enkele zonnestraaltje, waarmee 2021 troosteloos begon. Ondanks dat er de afgelopen dagen geen zonneschijn te zien was bleef het zacht voor de tijd van het jaar. Vorst had geen kans doordat er in de nacht veel bewolking hing en overdag werd het 10 tot 11 graden.

Donderdag kregen we totaal ander weer en was het genieten geblazen. Na het optrekken van de mist scheen de zon volop, afgewisseld met wat wolken, en liet daarbij het kwik stijgen naar een graad of 12. Overigens leverde dat geen dagrecord op, want de warmste 16e december ooit is uit 1989 toen de temperatuur in onze regio naar de 15 graden ging. Het komt wel op de 4e plaats van warmste 16e december ooit sinds 1951.

In het oosten en noordoosten werd het vandaag slechts 8 tot 9 graden en soms onder een dikke laag mist. Inmiddels is deze mist zich aan het uitbreiden tot over het midden van het land en in Zeeland. Ook onze regio zal de komende uren aan de beurt komen. Daarbij wordt de mist dikker en dikker en daarom heeft het KNMI voor Tilburg en omstreken code geel afgekondigd. Pas in de loop van vrijdagochtend verdwijnt de mist. Temperatuur zakt de komende nacht tot zo’n 5 graden.

De vrijdag begint dus in een kleine wereld, waarbij sprake kan zijn van dichte mist. Let erop als je morgenvroeg de deur uitgaat. In de middag is de mist verdwenen, maar wat er dan overblijft is alleen maar bewolking Bij dit alles wordt het een graad of 9. Oorzaak van dit troosteloze weer is een hogedrukgebied waar het centrum vlakbij in onze buurt ligt en zachte lucht aanvoert. Kijk maar eens naar de barometer die bijzonder hoog staat. Hierdoor valt de wind weg en dan kan er gemakkelijk nevel en mist ontstaan.

Op vrijdag ligt het hogedrukgebied boven de Britse Eilanden en daar blijft daar tot en met zaterdag hangen. Dat betekent we ook op zaterdag rekening moeten houden met dichte mist in de ochtend, bewolking in de middag en dat allemaal bij 9 graden. Daarna wordt het hogedrukgebied naar het noorden geduwd als gevolg van een tweetal depressies: een op de Atlantische Oceaan en een boven Rusland. Dit gaat op zondag gepaard met veel bewolking waar wat motregen uit kan vallen. Opnieuw zal de barometer 9 graden aanwijzen.

Na het weekeinde is het tijd voor winterjas, handschoenen en muts want we gaan de winter in. Precies in de week dat op 21 december de astronomische winter van start gaat, en het weer houdt zich daar dus aan. Op maandag overdag is het nog maar een graad of 5 en op het einde van de week liggen deze rond het vriespunt. We zullen ook wat vaker de zon zien.

Vervolgens verlopen de nachten vanaf dinsdag met lichte vorst. Tot en met donderdag lijkt het droog te blijven, maar vanaf Kerstavond komen storingen steeds dichterbij. Op eerste Kerstdag ligt een depressie precies boven onze regio en gaat er winterse neerslag vallen. Op tweede Kerstdag koerst een nieuwe depressie onder ons door en dan komt een noordoostelijke stroming op gang met aanvoer van ijskoude lucht. IJsdagen liggen na de kerstdagen dan in het verschiet en ook matige vorst en wellicht strenge vorst in de nachten. Het is nog ver weg, dus er kan nog van alles gebeuren. Maar dat het kouder wordt is wel zeker. Eerst maar eens door het zachte en grijze weekeinde doorkomen.

Geef een reactie