Skip to content
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

  • Home
  • Politiek
    • Werk
    • Bouw en Vastgoed
    • Economie
    • Verkeer
  • Cultuur
    • Historie
    • Evenement
  • Sociaal en samenleving
    • Natuur, Milieu & Dieren
    • Onderwijs
    • Zorg
    • Wonen en wijken
    • Sport
  • Rubrieken
    • Destijds…
    • Foto van de Week
    • Het Weer
    • Opinie
    • Gastbijdrage
  • Colofon
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

Presentatie: De Grote Vlucht van 1914

Paula Anguita Van der Schaaf, maandag 15 september 2014

Schots-beeld-2Dit jaar wordt herdacht dat 100 jaar geleden de Grote Oorlog, Eerste Wereldoorlog, begon. Via België probeerde het Duitse leger Frankrijk binnen te vallen. Echter, het Belgische leger verdedigde zich heldhaftig tegen de overmacht. Toch veroverden de Duitse soldaten stad na stad en richtten daar grote vernielingen aan waarbij honderden burgerslachtoffers vielen.

Het gevolg was een massale vluchtelingenstroom naar Nederland. De zuidelijke steden in Nederland werden overlopen door vluchtelingen. Naast gemobiliseerde Nederlandse soldaten, kwamen er in Tilburg ook nog eens duizenden Belgische vluchtelingen bij. Het aantal inwoners nam in die tijd toe van 55.000 naar bijna 80.000 inwoners. Dat bracht grote logistieke uitdagingen met zich mee. Hoe ging ons gemeentebestuur er mee om en hoe stonden de Tilburgers tegenover deze “invasie”?

Tijdens een presentatie van Gerard Otten (Stadsgidserij) wordt het verhaal over deze periode verteld. Bovendien komen er twee gastsprekers: Willem Jonkergouw wiens moeder uit België naar Nederland vluchtte en Hub van Erve wiens familie nog steeds een vriendschappelijke band heeft met de Belgische familie van den Broek uit Lier, die in 1914 onderdak kreeg bij de familie van Erve.

Voorafgaand aan de presentatie draagt stadsdichter Jasper Mikkers het in 1916 door de Vlaamse auteur (en vluchteling) Jos Hoeck geschreven gedicht “Aan Nederland” voor.

De entrée is gratis, maar een vrijwillige bijdrage is echter meer dan welkom! Deze bijdrage zal gebruikt worden om tijdens de jaarlijkse herdenking van de bevrijding van Tilburg op 27 oktober een krans te leggen bij het Schots monument (the Bagpiper) op het Stadhuisplein.

De presentatie wordt gehouden op zondag 21 september in de grote zaal van de NK Harmonie, Stationsstraat 26 te Tilburg. De zaal is open om 13.00 uur. De presentatie start om 13.30 uur. Reserveren is noodzakelijk en kan door een berichtje te sturen naar: otten@home.nl of bel naar 013-4686670 (na 18.00 uur)

Geen gerelateerde berichten.

Cultuur Historie BagpiperEerste WereldoorlogGerard OttenGrote OorlogHub van ErveJasper MikkersJos HoeckSchots monumentStadsgidserijvluchtelingenWillem Jonkergouw

Bericht navigatie

Vorig bericht
Volgende bericht

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Facebook Instagram Reddit Bluesky LinkedIn Mastodon

Zoeken op Tilburgers.nl

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899

Tilburgers Weekoverzicht

Elke maandag om 10.00 uur versturen wij het Tilburgers Weekoverzicht.
Inschrijven kan hier.

Controleer de inbox (of spammap) van uw e-mailprogramma om uw abonnement te bevestigen.

advertentie


Ceremonie spreker in Tilburg en omgeving
Voor bruiloften en liefdesceremonies die passen bij wie jullie zijn. Met extra oog voor de allerkleinste gasten, die vaak zorgen voor net dat extra beetje magie.
Mail naar: lola@unique-bond.nl

Veel gelezen berichten:

  • Sneller met de bus naar Den Bosch en Waalwijk
  • 480 Nieuwe woningen op het Louis Bouwmeesterplein
  • T-meter 2026: Tilburgers geven hun buurt…
  • College Tilburg weerspreekt onrust:…
  • Lintjesregen 2026
  • Nieuwe woonwijk ‘De Akkers’ in…
  • Tilburg genomineerd voor Erfgoedprijs…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 20…
logo gastbijdrage
Zelf een Gastbijdrage op Tilburgers.nl insturen? Dat kan! ...lees verder

Recente reacties

  • Antonius Josephus Van Oirschot op Tilburgse formatie van start: coalitieakkoord verwacht voor de zomervakantie
  • piet van Gemert op Willem II keert terug naar de Eredivisie
  • Juliette van Mook op Oekraïne: wat deze oorlog voor ons betekent en wat Tilburgers kunnen doen
  • Rudi Somers op Kindcentrum Hasseltse Poorten bestaat 125 jaar en ontving de Tilburgse Ereprent
  • Robert Grant op 480 Nieuwe woningen op het Louis Bouwmeesterplein

Advertentie

Label Goei Eete Ophaalpunt

RSS Bewonersbrieven Gemeente

  • Klein onderhoud Verdiplein dinsdag 19 mei 2026
  • Uitnodiging buurtbezoek Groenewoudstraat en Groenewoudpark dinsdag 19 mei 2026
  • Start werkzaamheden herinrichten speelplek Achthoevenstraat maandag 18 mei 2026
  • Feestelijke opening Stadspark Oude Dijk op 30 mei 2026 vrijdag 15 mei 2026
  • Einde opvang statushouders in hotel Van der Valk vrijdag 15 mei 2026
  • Start werkzaamheden herinrichten speelplek Wilgenlaan woensdag 13 mei 2026
  • Burgemeester Baron van Voorst tot Voorstweg wordt aangepast woensdag 13 mei 2026
  • Bouwkeet aan Reitse Hoevenstraat dinsdag 12 mei 2026

Handige websites

  • Afvalkalender Tilburg
  • Bekende Tilburgers
  • Meeluisteren Gemeenteraad
  • Neerslagradar Tilburg
  • Ondersteuning en zorg in Gemeente Tilburg
  • Sociale Raad Tilburg
  • Tilburg helpt –
  • Tilburg in Google Timelaps

Wij werken samen met:

Logo Stadsnieuws

Zoeken Tilburgers.nl

Personeels-Ingang

Link naar het dashboard, alleen voor personeel.

©2026 Tilburgers.nl WordPress thema gemaakt door SuperbThemes