Skip to content
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

  • Home
  • Politiek
    • Werk
    • Bouw en Vastgoed
    • Economie
    • Verkeer
  • Cultuur
    • Historie
    • Evenement
  • Sociaal en samenleving
    • Natuur, Milieu & Dieren
    • Onderwijs
    • Zorg
    • Wonen en wijken
    • Sport
  • Rubrieken
    • Destijds…
    • Foto van de Week
    • Het Weer
    • Opinie
    • Gastbijdrage
  • Colofon
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

Onderzoek naar inburgering en integratie van gezinsmigranten

Gastauteur, donderdag 7 maart 2019donderdag 7 maart 2019

Gastbijdrage van Bic Driessen, beleidsmedewerker MST,

Nadir Martinali heeft afgelopen jaar een onderzoek verricht in het kader van haar afstuderen aan de opleiding aan de Avans Hogeschool in ’s-Hertogenbosch over het inburgeren van gezinsmigranten in Tilburg, die ondersteuning kregen van het MST|Mensen in Beeld Houden.

Hoge boetes, kans op intrekken verblijfsvergunning

Aanleiding voor het onderzoek is dat het MST constateerde dat meer dan 100 mensen in Tilburg problemen hebben met inburgeren en daardoor in de maatschappelijke problemen komen. Het niet op tijd voldoen aan de inburgeringsplicht heeft consequenties voor de inburgeraar. Mensen kunnen
een boete krijgen van €1250,00, daarna krijgt men nog twee jaar de tijd om in te burgeren. Mocht het dan weer niet lukken, krijgen ze weer een boete. Uiteindelijk kan het ook betekenen dat hun verblijfsvergunning wordt ingetrokken. Een inburgeringstraject is duur, de kosten kunnen oplopen tot meer dan €5000,00. Mensen raken hierdoor in de financiële problemen.

Afgewezen op het MBO, aangenomen op het HBO

Nadir weet uit eigen ervaring wat het betekent om in te burgeren. Zij is met een Nederlander getrouwd, zeven jaar geleden verhuisde zij van Brazilië naar Nederland. In Brazilië had zij een studie Social Work afgerond. Haar Braziliaanse diploma was in Nederland niet geldig, daarom meldde ze zich aan bij het ROC ‘Social Work’. Bij het ROC werd zij als student afgewezen, vanwege haar Nederlandse taal, maar bij de HBO opleiding aan de Avans werd ze vervolgens wel aangenomen.

Nadir is een van de weinige huwelijksmigranten die succesvol een opleiding heeft weten af te ronden. Veel vrouwelijke huwelijksmigranten worden snel moeder en gaan niet werken. Als ze gaan werken is het zwaar onder hun niveau, dit laatste geldt ook voor mannelijke huwelijksmigranten. Het levert veel frustratie op, er wordt nauwelijks gebruik gemaakt van de kwaliteiten die mensen bezitten.

Nieuw beleid vanaf 2020

De hoofdvraag van haar onderzoek was: Op welke gebieden kunnen gezinsmigranten in Tilburg ondersteund worden op het domein van inburgeren en integreren in de Nederlandse samenleving?

Huwelijksmigranten zijn, in tegenstelling tot asielmigranten, zelf verantwoordelijk voor hun inburgering, zij moeten alles zelf regelen en krijgen geen ondersteuning. Voor vragen kunnen zij terecht bij DUO, in Groningen. Bijna alle processen zijn daar geautomatiseerd. Voor een telefonisch afspraak met DUO hang je gemiddeld meer dan 45 minuten in de wacht. Geautomatiseerde processen en telefonische afspraken zijn extreem moeilijk voor mensen die de Nederlandse taal
slecht beheersen.

Gelukkig is het proces van inburgeren vanaf volgend jaar weer de verantwoordelijkheid van de gemeentes, zoals dit ook al was in de periode voor 2013. De gemeentes (ook Tilburg) zijn op het moment druk bezig om kennis op te bouwen over het dossier ínburgering’. Nadir verwacht dat de bureaucratie hierdoor minder wordt. Zij is echter wel bevreesd dat een grote groep mensen die moet inburgeren tussen wal en schip valt De gemeente gaat beleid ontwikkelen voor mensen die
onder de nieuwe regeling vallen, maar wordt er ook beleid ontwikkeld voor mensen die onder de oude regeling vallen? Dreigen zij nog verder in de problemen te komen?

Conclusies
De conclusies uit het onderzoek dat onlangs verscheen zijn:

  • Huwelijksmigranten hebben onvoldoende informatie over inburgeren en weten niet waar ze informatie kunnen krijgen. Er dient meer informatie te zijn over de inburgeringsplicht van gezinsmigranten, het liefst in meerdere talen.
  • Het belangrijkst is dat er meer aandacht besteed wordt aan het leren van de Nederlandse taal. Het beheersen van de Nederlandse taal is voor werk, opleiding het belangrijkst om succesvol in Nederland te zijn.
  • MST is geen instelling van inburgering, maar bereikt wel veel huwelijksmigranten. Er dient een specifiek spreekuur bij het MST gerealiseerd te worden, gericht op de maatschappelijke ondersteuning van huwelijksmigranten rondom inburgering.
  • Huwelijksmigranten, die in het land van herkomst vaak een hoge opleiding hebben gevolgd dienen uitgedaagd te worden om op een hoog niveau een inburgeringsexamen te doen. Mensen kiezen nu vaak voor het laagste niveau van inburgering, omdat ze bang zijn dat ze niet slagen voor het inmbrurgeringsexamen of bang zijn voor de hoge kosten die inburgering met zich meebrengt. Inburgeren op laag niveau heeft consequenties voor werk en participeren in de
    maatschappij.
  • Gezinsmigranten moeten buiten de taallessen en trajecten van inburgering meer mogelijkheden hebben om de taal te oefenen. Taal is volgens Nadir het allerbelangrijkste aspect om goed te integreren.
  • MST dient gezinsmigranten te helpen met het bouwen van een sociaal netwerk, het vinden van werk en een opleiding of dagbesteding.

Gerelateerde berichten:

  1. Inburgering: Gemeenten vragen de regie terug van het Rijk Op maandag 27 maart 2017 hebben onder andere G32 (32...
  2. Participatieverklaring verplicht onderdeel van de inburgering De participatieverklaring wordt een verplicht onderdeel van de inburgering. Alle...
  3. Samenwerkingsovereenkomst ‘Integratie en Participatie van Vluchtelingen’ Het Ronde Tafelhuis, MST Mensen in beeld houden, SNV Brabant...
  4. Onderzoek naar verkoop van Attero Het merendeel van de partijen in de Provinciale Staten willen...
  5. Onderzoek wijkcentra: “Samen maken we de wijk” Dinsdag 28 maart 2017 presenteerde Gon Mevis, directeur/bestuurder van ContourdeTwern...

Economie Gastbijdrage Onderwijs Sociaal en samenleving Bic DriessenhuwelijksmigranteninburgeringinburgeringscursusintegratieMST

Bericht navigatie

Vorig bericht
Volgende bericht

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Facebook Instagram Reddit Bluesky LinkedIn Mastodon

Zoeken op Tilburgers.nl

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899

Tilburgers Weekoverzicht

Elke maandag om 10.00 uur versturen wij het Tilburgers Weekoverzicht.
Inschrijven kan hier.

Controleer de inbox (of spammap) van uw e-mailprogramma om uw abonnement te bevestigen.

advertentie


Ceremonie spreker in Tilburg en omgeving
Voor bruiloften en liefdesceremonies die passen bij wie jullie zijn. Met extra oog voor de allerkleinste gasten, die vaak zorgen voor net dat extra beetje magie.
Mail naar: lola@unique-bond.nl

Veel gelezen berichten:

  • Winst LST en verlies Groen Links-PvdA in Tilburg
  • Nieuwe woonwijk ‘De Akkers’ in…
  • De Pont brengt wereldprimeur van Steve…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 8
  • Overzicht Stembureaus 2026 Tilburg
  • Renovatie 100-jarige draaibrug Piushaven…
  • LST draagt Eric de Bie voor als verkenner…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 9
logo gastbijdrage
Zelf een Gastbijdrage op Tilburgers.nl insturen? Dat kan! ...lees verder

Recente reacties

  • Robert Van Rossem op Omgevingsvergunning Tilburg in Week 14
  • Harry Bouland op Expositie ‘Licht’ werpt een nieuwe blik op de Tilburgse Kunstkring
  • Jeeke op Licht dè wèègert te dôove
  • F.W.A. van de Gender op Destijds: 1962 Aanleg hoogspoor
  • Lauran op Extra meting luchtkwaliteit in de Reeshof

Advertentie

Label Goei Eete Ophaalpunt

RSS Bewonersbrieven Gemeente

  • Onderhoud drie hofjes Beethovenlaan vrijdag 3 april 2026
  • Groot onderhoud Mahoniestraat en omgeving vrijdag 3 april 2026
  • Nieuwe zitplek voor ontmoeting in de Breukelentuin woensdag 1 april 2026
  • Opening pumptrackbaan Udenhout op 8 april 2026 dinsdag 31 maart 2026
  • Groot onderhoud Indigolaan en omgeving dinsdag 31 maart 2026
  • Inloopbijeenkomst Apennijnenhof en Curlinghof Stappegoor dinsdag 31 maart 2026
  • Er komt een pumptrackbaan in Berkel-Enschot maandag 30 maart 2026
  • Vervangen speeltoestellen Hierdense Beek vrijdag 27 maart 2026

Handige websites

  • Afvalkalender Tilburg
  • Bekende Tilburgers
  • Meeluisteren Gemeenteraad
  • Neerslagradar Tilburg
  • Ondersteuning en zorg in Gemeente Tilburg
  • Sociale Raad Tilburg
  • Tilburg helpt –
  • Tilburg in Google Timelaps

Wij werken samen met:

Logo Stadsnieuws

Zoeken Tilburgers.nl

Personeels-Ingang

Link naar het dashboard, alleen voor personeel.

©2026 Tilburgers.nl WordPress thema gemaakt door SuperbThemes