Skip to content
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

  • Home
  • Politiek
    • Werk
    • Bouw en Vastgoed
    • Economie
    • Verkeer
  • Cultuur
    • Historie
    • Evenement
  • Sociaal en samenleving
    • Natuur, Milieu & Dieren
    • Onderwijs
    • Zorg
    • Wonen en wijken
    • Sport
  • Rubrieken
    • Destijds…
    • Foto van de Week
    • Het Weer
    • Opinie
    • Gastbijdrage
  • Colofon
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

Grote tentoonstelling Sigmar Polke in De Pont Museum

John Geerts, woensdag 16 september 2026maandag 14 september 2026

Van 20 september 2026 tot en met 28 februari 2027 organiseert De Pont Museum in Tilburg de tentoonstelling Sigmar Polke – Het weten van de kleuren. Het is voor het eerst sinds 1992 (destijds in het Stedelijk Museum Amsterdam) dat er in Nederland een grootschalig overzicht te zien is van de Duitse kunstenaar Sigmar Polke (1941–2010).

De expositie is ontwikkeld in samenwerking met de Anna Polke-Stiftung. Er zijn meer dan vijftig werken te zien uit de periode van de jaren tachtig tot en met de late jaren 2000. De focus ligt op Polkes experimentele gebruik van kleur, pigmenten en ongebruikelijke schildermaterialen.

Kapitalistischer Realismus

In de jaren zestig richtte Polke samen met Gerhard Richter het Kapitalistischer Realismus op. Dit was een satirische reactie op de Amerikaanse popart en het Socialistisch Realisme. Polke schilderde alledaagse voorwerpen zoals sokken, worstjes en plastic bakjes om kritiek te uiten op de consumptiemaatschappij en het kapitalisme.

In zijn schilderijen imiteerde hij ook de rasterpunten van de gedrukte media. Hiermee stelde hij vragen over de waarde van beelden, reproducties en de grens tussen echt en onecht.

Athanor
Een reis naar Australië, Papoea-Nieuw-Guinea en Zuidoost-Azië in 1980-1981 vormde een belangrijk keerpunt in Polkes werk en veranderde zijn kijk op kleur. In 1986 presenteerde hij in het Duitse paviljoen op de Biënnale van Venetië de installatie Athanor, waarvoor hij de Gouden Leeuw ontving. Onderdeel hiervan was een wandschildering die reageerde op de luchtvochtigheid en daardoor veranderde van roze naar blauw.

Materiaalexperimenten

In latere decennia richtte Polke zich op intensieve materiaalexperimenten in schilderkunst, fotografie en grafiek:

  • Hij werkte op uiteenlopende ondergronden, zoals textiel, en gebruikte vernis, hars, chemicaliën, giftige stoffen en meteorietpoeder.
  • Hij accepteerde en gebruikte het onvoorspelbare gedrag van deze stoffen in het uiteindelijke beeld.
  • Fouten bij het drukken benutte hij om unieke varianten van een afbeelding te maken.
  • Eind jaren tachtig begon hij het kopieerapparaat te gebruiken om beelden te vervormen en te reproduceren.

Werken uit Nederlandse en internationale collecties
Voor deze tentoonstelling worden voor het eerst belangrijke werken van Polke uit Nederlandse musea samengebracht:

  • Stedelijk Museum Amsterdam: de achtdelige serie Farbtafeln (1986/87 en 1992) en Radioaktiver Abfall (1992).
  • Museum Boijmans Van Beuningen (Rotterdam): de driedelige reeks Werkgruppe I: Das war schon immer so!, Werkgruppe II: Das hebben wir noch nie so gemacht! en Werkgruppe III: Da könnte ja jeder kommen! (1982).
  • Van Abbemuseum (Eindhoven): Goldklumpen (1982).
  • De Pont Museum (Tilburg): de vierdelige reeks Hermes Trismegistos I–IV (1995).

Daarnaast zijn er bruiklenen te zien uit musea en particuliere collecties uit onder meer Duitsland, Frankrijk en Engeland. Veel van deze werken worden voor het eerst in Nederland getoond.

Samenwerking en context
De tentoonstelling maakt deel uit van het internationale project Sigmar Polke: Athanor NOW van de Anna Polke-Stiftung, waarin veertig jaar na de Biënnale van Venetië opnieuw onderzoek wordt gedaan naar deze periode uit Polkes oeuvre. Het project wordt financieel ondersteund door de Thomas en Doris Ammann Foundation uit Zürich.

De curatoren van de tentoonstelling zijn Kathrin Barutzki (Anna Polke-Stiftung), Martijn van Nieuwenhuyzen en Maria Schnyder (De Pont Museum).

Afscheid directeur
Deze tentoonstelling markeert, samen met de gelijktijdige presentaties van Matthew Monahan en Wagner & De Burca, het afscheid van Martijn van Nieuwenhuyzen als directeur van De Pont Museum per 1 oktober 2026.

Gerelateerde berichten:

  1. Sigmar Polke in museum de Pont Sinds 25 oktober 2009 publiceert de Tilburger Peter van den...
  2. Tentoonstelling Matthew Monahan in De Pont Museum Van 20 september 2026 tot en met 28 februari 2027...
  3. Thomas Schütte met grote tentoonstelling naar De Pont Na ruim veertig jaar realiseert kunstenaar Thomas Schütte zijn drie...
  4. Laure Prouvost met grote tentoonstelling in De Pont Zaterdag 24 februari 2024 presenteert het Museum De Pont een...
  5. De Pont in de race voor Beste Tentoonstelling van 2019 Het Museum De Pont is in de race voor de...

Cultuur Sigmar Polke

Bericht navigatie

Vorig bericht

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Facebook Instagram Reddit Bluesky LinkedIn Mastodon

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899


Tilburgers.nl is onderdeel van Stichting Onafhankelijke Media.

Elke maandag om 10.00 uur versturen wij het Tilburgers Weekoverzicht.
Inschrijven kan hier.

Controleer de inbox (of spammap) van uw e-mailprogramma om uw abonnement te bevestigen.


Zelf een Gastbijdrage op Tilburgers.nl insturen? Dat kan! ...lees verder

Veel gelezen

  • De laatste hittedagen van het jaar
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 32
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 34…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 33
  • Boerke Mutsaers: sloop is onvermijdelijk
  • Destijds: 1955 Ophaalbrug Lijns Heike
  • Destijds: 1975 Café de Watertoren
  • Bokhamer Blues als origineel protest
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 37
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 35

Recente reacties

  • Dirk op Windpark Kattenberg aan de A58 in werking
  • Anne Akkermans op Gastbijdrage – Ome Nol
  • Jan van der Rijk op Vier Tilburgse café’s in Café top-100
  • Cindy van Helvoirt op Bokhamer Blues als origineel protest
  • karel verstappen op Omgevingsvergunning Tilburg in Week 33

RSS feed: Bewonersbrieven Bewonersbrieven

  • Proef noodsteunpunt in uw wijk
  • Voortgang werkzaamheden gebied Wijkevoort
  • Proef met laadtegel vlak bij Groenlostraat 6
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushaltes Westerpark noord en zuid
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushalte Westermarkt west
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushalte Offenbachstraat zuid 
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushaltes ETZ TweeSteden oost en west 
  • Kom op woensdag 16 september naar het Boscafé over werkzaamheden in Park Ter Roomley
  • Jan van Rijzewijkstraat wordt fietsstraat
  • Werkzaamheden verkeerslichten Ringbaan-Oost/Gelrebaan

Personeelsingang

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899

©2026 Tilburgers.nl WordPress thema gemaakt door SuperbThemes