
Evangelische basisschool De Toermalijn gelegen aan de Nazarethstraat 76 in Tilburg sluit na de zomervakantie definitief de deuren. Dat is het gevolg van een rapport van de Onderwijsinspectie waarin keihard wordt uitgehaald naar het schoolbestuur van de overkoepelende organisatie, De Stichting Evangelische Scholen (sVES).
De onderwijskwaliteit is te laag en er zijn financiële en bestuurlijke problemen. Het zeer kleine leerlingenaantal blijft bovendien zeer ver achter bij de verwachting. Dit is reden voor het bestuur van de Stichting Voor Evangelische Scholen in Amsterdam om te stoppen. Alle zes basisscholen onder die paraplu gaan komende zomer dicht. De stichting heeft scholen in Utrecht, Den Haag, Tilburg, Hoofddorp, Amsterdam en Apeldoorn. Een zevende vestiging van de school, in Rotterdam, was sinds 1 januari dit jaar al gesloten. Het bestuur heeft dinsdag zelf besloten om de onderwijsinstelling te sluiten omdat het de zes aangesloten scholen niet op tijd aan de eisen van de inspectie kan laten voldoen. Op de zes scholen samen zitten zo’n 250 leerlingen, 21 kinderen gaan in Tilburg naar De Toermalijn. De Onderwijsinspectie deed vanaf eind vorig jaar onderzoek naar de scholen en heeft vandaag het rapport openbaar gemaakt.
Uit het onderzoek blijkt onder andere dat van 86% van het aantal leerkrachten geen actuele akte van benoeming overlegd kon worden en dat van ongeveer een derde van de leerkrachten (32%) geen Verklaring omtrent gedrag (VOG) aanwezig is in het personeelsdossier. Ook blijkt dat van meer dan de helft van de leerkrachten (57%) geen bekwaamheidsgegevens in de personeelsdossiers zijn aangetroffen. Deze onderzoeksresultaten hoeven niet te betekenen dat leraren onbevoegd zijn of geen VOG kunnen krijgen of hebben gekregen. De inspectie heeft in de korte tijd waarin het onderzoek moest worden uitgevoerd hiervan geen compleet beeld kunnen krijgen.
Het bestuur, dat slechts uit enkele personen bestaat, blijkt niet-transparant en alleen informeel te werken. Bovendien ontbreken onder andere een financieel plan en een onderwijsplan.
Volgens staatssecretaris Dekker van Onderwijs blijkt uit het rapport dat het bestuur “niet in control is”, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer.
Een door de stichting extern ingehuurde woordvoerder heeft laten weten dat dinsdag 4 maart tijdens een bestuursvergadering het besluit genomen dat het zo niet langer kan.
Update, 6 maart 19.04 uur
Naar aanleiding hiervan is het college van Burgemeester en Wethouder gaan overleggen met het bestuur van sVES en het bestuur van de Vereniging Primair Onderwijs Tilburg (T-Primair), de koepelorganisatie van schoolbesturen in het (speciaal) basisonderwijs in Tilburg. Uitgangspunt daarbij was de zorg voor de kwaliteit van het onderwijs voor de leerlingen van De Toermalijn. Dit heeft geleid tot afspraken met T-Primair, zodat de leerlingen van De Toermalijn een soepele en zorgvuldige overgang zullen krijgen naar andere basisscholen in Tilburg.
Recente reacties