Skip to content
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

  • Home
  • Politiek
    • Werk
    • Bouw en Vastgoed
    • Economie
    • Verkeer
  • Cultuur
    • Historie
    • Evenement
  • Sociaal en samenleving
    • Natuur, Milieu & Dieren
    • Onderwijs
    • Zorg
    • Wonen en wijken
    • Sport
  • Rubrieken
    • Destijds…
    • Foto van de Week
    • Het Weer
    • Opinie
    • Gastbijdrage
  • Colofon
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

Om de woningnood op te lossen zal ook de arbeidsmarkt op de schop moeten

Paula Anguita Van der Schaaf, woensdag 15 mei 2019
Foto: John Geerts

Woningnood. Het kan nauwelijks iemand ontgaan zijn. Wachtlijsten voor sociale huurwoningen lopen op – in Tilburg nu naar 7 jaar en 7 maanden – huizenprijzen stijgen en twintigers blijven noodgedwongen langer in hun ouderlijk huis wonen.

Het is verontrustend om te merken hoe steeds schuldigen en oorzaken worden gezocht die we verantwoordelijk kunnen houden voor de huidige woningnood, zonder naar het bredere geheel te kijken. Vooral in de sociale sector, waar steeds (arbeids)migranten de schuld toegewezen krijgen van de nood. Te makkelijk, te kortzichtig onrechtvaardig en uiteindelijk ook nog gevaarlijk, vind ik.

Foto: John Geerts

Om de woningnood – met name in de sociale sector – op te lossen zal ook de arbeidsmarkt op de schop moeten. Er zit namelijk een rechtstreeks verband tussen deze twee.

In 2018 waren er bijna 2 miljoen flexwerkers: werknemers met een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd óf een flexibel aantal uren per week. Hun aantal is in de 15 jaar met 878 duizend toegenomen. Oproep- en invalkrachten, tijdelijke werknemers met uitzicht op een vaste aanstelling, uitzendkrachten en tijdelijke werknemers zonder vaste uren. Daarnaast waren er bijna 1,1 miljoen zzp-ers in 2018. Flexwerkers en zzp-ers vormen samen ruim 3,0 miljoen mensen die wel werken, maar zonder de zekerheid van een vast contract.

Dat is bijna 35 procent van alle werkenden. In 2003 was dat nog 22 procent. (Bron: CBS)

Met een tijdelijk contract of opvolgende flexcontracten is inkomenszekerheid – en daarmee bestaanszekerheid – ver te zoeken. Het ene halfjaar heb je werk en verdien je genoeg, de volgende drie maanden heb je misschien niks. Wie zal het zeggen? Als je werk hebt moet je nauwlettend in de gaten houden hoeveel huurtoeslag je volgend jaar moet terug betalen, wil je niet in de schulden belanden. Se armoedeval ligt hier op de loer. En als je vervolgens een paar maanden geen werk meer hebt en op een uitkering bent aangewezen, moet je weer een periode zonder toeslagen overbruggen, want die worden alleen per kalenderjaar berekend en toegekend.

Foto: John Geerts

Wie in zulke onzekere arbeidsrelaties zit – en dus geen inkomenszekerheid heeft – bedenkt zich wel drie keer om vanuit een sociale huurwoning, die je met geluk hebt weten te bemachtigen – de stap te zetten richting een leukere woning met een hogere huur, laat staan een koopwoning. Met een dergelijk onzekere basis zal geen enkele bank een hypotheek verstrekken. De stap van een sociale huurwoning naar een middeldure huurwoning vereist dat je er zeker van kunt zijn dat je salaris toereikend is voor de huur, want aanspraak maken op huurtoeslag is er dan niet meer bij. En niet alleen nu, maar ook volgend jaar; omdat je nou eenmaal niet elk halfjaar kunt verhuizen.

Voor de 3 miljoen flexwerkers in ons land is deze inkomenszekerheid er niet. Deze mensen zullen nog eerder de stap willen maken van een te dure huurwoning naar een sociale huurwoning. Dus een stap terug in hun wooncarrière.

Degene die deze gordiaanse knoop weet te ontwarren lost niet alleen een arbeidsmarktprobleem op, maar ook een flink deel van de woningnood in de sociale sector én de bestaanszekerheid voor 3 miljoen mensen en hun gezinnen.

Gerelateerde berichten:

  1. “We lossen op wat Den Haag laat liggen” “We lossen op wat Den Haag laat liggen…” staat in...
  2. Bredaseweg gaat op de schop – omleidingen Vanaf woensdag 16 augustus 2017 wordt begonnen met werkzaamheden aan...
  3. Van werkzoekend naar inkomenszoekend Deze publicatie is het vervolg op: “Het is geen straf” van...
  4. De Bedoeling van het ‘Sociaal Domein’ – Column: ik doe een gok Het sociaal domein omvat alles wat te maken heeft met:...
  5. Wereld Armoededag Gastbijdrage van Perry Janssen Het leven van een werkeloze armoedzaaier...

Armoede Bouw en Vastgoed Economie Opinie Sociaal en samenleving Werk arbeidsmarktbestaanszekerheidflexcontractFlexwerkplekkeninkomenszekerheidinkomenszoekendtijdelijkwoningmarkt

Bericht navigatie

Vorig bericht
Volgende bericht

Reactie

  1. Joop Moerkens schreef:
    dinsdag 21 mei 2019 om 20:22

    Goed artikel. To the point.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Facebook Instagram Reddit Bluesky LinkedIn Mastodon

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899


Tilburgers.nl is onderdeel van Stichting Onafhankelijke Media.

Elke maandag om 10.00 uur versturen wij het Tilburgers Weekoverzicht.
Inschrijven kan hier.

Controleer de inbox (of spammap) van uw e-mailprogramma om uw abonnement te bevestigen.


Zelf een Gastbijdrage op Tilburgers.nl insturen? Dat kan! ...lees verder

Veel gelezen

  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 34…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 33
  • Boerke Mutsaers: sloop is onvermijdelijk
  • Destijds: 1955 Ophaalbrug Lijns Heike
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 37
  • Bokhamer Blues als origineel protest
  • Wijkfestival ‘Westival’ in…
  • De laatste hittedagen van het jaar
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 35
  • Open Monumentendag in Tilburg: 12 en 13 september

Recente reacties

  • Ber van den Dries op Nieuwe Stadswinkel als voorbeeld van duurzaam en circulair bouwen
  • Dirk op Windpark Kattenberg aan de A58 in werking
  • Anne Akkermans op Gastbijdrage – Ome Nol
  • Jan van der Rijk op Vier Tilburgse café’s in Café top-100
  • Cindy van Helvoirt op Bokhamer Blues als origineel protest

RSS feed: Bewonersbrieven Bewonersbrieven

  • Onderhoud bestrating in de Heuvelstraat
  • Proef noodsteunpunt in uw wijk
  • Voortgang werkzaamheden gebied Wijkevoort
  • Proef met laadtegel vlak bij Groenlostraat 6
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushaltes Westerpark noord en zuid
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushalte Westermarkt west
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushalte Offenbachstraat zuid 
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushaltes ETZ TweeSteden oost en west 
  • Kom op woensdag 16 september naar het Boscafé over werkzaamheden in Park Ter Roomley
  • Jan van Rijzewijkstraat wordt fietsstraat

Personeelsingang

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899

©2026 Tilburgers.nl WordPress thema gemaakt door SuperbThemes