Skip to content
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

  • Home
  • Politiek
    • Werk
    • Bouw en Vastgoed
    • Economie
    • Verkeer
  • Cultuur
    • Historie
    • Evenement
  • Sociaal en samenleving
    • Natuur, Milieu & Dieren
    • Onderwijs
    • Zorg
    • Wonen en wijken
    • Sport
  • Rubrieken
    • Destijds…
    • Foto van de Week
    • Het Weer
    • Opinie
    • Gastbijdrage
  • Colofon
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

Mensen willen bijen helpen, bijen willen bloemen

Paula Anguita Van der Schaaf, zondag 15 juli 2012zaterdag 6 april 2019

Dit weekeinde, 14 en 15 juli, zijn de landelijke imkerdagen en deze zondagmiddag is stadsimker Marcel Horck met zijn bijen in Stadshoeve de Tuin, bij de voormalige basisschool De Vuurvogel aan de Korte Schijfstraat. Tussen de plantenbakken in deze mobiele stadstuin staan tafels met honing opgesteld en ook een bijenkast met glas ervoor, zodat het publiek veilig de bijen kan bekijken.

In gesprek met Marcel vertelt hij met enthousiasme over zijn vak, dat hij sinds 30 jaar samen met zijn vader uitoefent, waarvan de laatste vier jaar fulltime. “Vroeger had niemand belangstelling voor bijen, maar de laatste jaren is dat helemaal veranderd. Er is toch meer interesse voor de natuur en het kleine.”

Veel belangstelling voor de bijen van stadsimker Marcel Horck

Dit hele jaar is het ‘Jaar van de Bij’, omdat mensen zich steeds meer bewust worden dat bijen hard nodig zijn, want zonder bijen kunnen er geen groentes en vruchten groeien. Marcel vertelt dat hij kasten met bijen verhuurt aan fruitboeren. Als de boomgaarden met appels en peren en kassen met aardbeien en blauwe bessen in bloei komen, brengt hij een kast met bijen ernaar toe, die voor de bevruchting zorgen, zodat de bomen en planten vol fruit komen te hangen. Als de bloei na drie weken voorbij is, haalt hij zijn bijen weer op. Marcel: “Bijen vliegen tot 3 kilometer van hun kast, dus als ik een kast verplaats moet ik ervoor zorgen dat deze minimaal 6 kilometer verderop komt te staan, dan  passen ze zich zonder problemen aan de nieuwe plek aan.” en lachend: “Bijen zijn de uitvinders van e lokale veerkracht!”

Marcel Horck

Dit voorjaar, op 29 maart, heeft Marcel Horck in samenwerking met Van Helvoirt Groen in Berkel-Enschot een MVO-subsidiegewonnen voor het project ‘uitbreiding leefomgeving bijen’ waarmee op het terrein van Van Helvoirt een bijenstal is gebouwd. In deze stal, een dak op palen, zijn nu 25 bijenkasten ondergebracht. In totaal heeft Marcel 125 bijenkasten, waarvan er twee kleinere in de Stadshoeve staan. Marcel: “Mensen willen steeds vaker een kast met bijen in de tuin, die huren ze dan voor €15 per maand omdat ze willen helpen om de bijen in stand te houden.”

De vraag is, of het werkelijk zo slecht gaat met de bijen. Marcel wijst dat resoluut van de hand: “Roepen dat het slecht gaat met de bijen, dat is een hype. En met gif heeft dat niks te maken. Je moest eens weten hoeveel gif er werd gebruikt in de landbouw in de jaren ’50 en ’60, toen gingen die bijen daar ook niet van dood. Wel hebben we de laatste jaren veel last van de Varroamijt, die lijkt wel wat op een teek bij een hond, alleen veel kleiner, maar de uitwerking is als AIDS, de bijen gaan er niet direct van dood, maar worden ernstig verminkt geboren, zijn onvruchtbaar en hebben geen weerstand tegen andere ziektes.”

“Deze mijt kun je bestrijden door een bakje met mierenzuur op de bijenkast te zetten. Maar veel belangrijker is, dat bijen genoeg te eten hebben. In het buitengebied zijn bijna geen bloemen meer. Mais en gras, daar hebben bijen niks aan. Mensen kunnen helpen door in hun tuin en langs de gevel die betontegels uit de grond te halen en er veel bloemen te zaaien.”

Tot slot wil Marcel Horck nog één hardnekkige fabel de wereld uit helpen: “Die hype dat bijen dood zouden gaan van GSM- of UMTS-masten, grote onzin is dat. Mijn bijen staan op Stappegoor onder de GSM-mast en die halen bakken met honing binnen, gewoon omdat op die plek genoeg bloemen staan.”

Geen gerelateerde berichten.

Interview Natuur, Milieu & Dieren Tilburgers BeezzzzbijenGSM-masthoningimkerMarcel Horckstadshoeve de tuinstadsimkerVan Helvoirt GroenprojectenVarroamijt

Bericht navigatie

Vorig bericht
Volgende bericht

Reactie

  1. Roland Samuels schreef:
    zondag 15 juli 2012 om 19:39

    Er volgend ook snel nog nog een mooi video impressie van deze landelijke imkerdag gehouden op 15 juli bij Stadshoeve “De Tuin” Korteschijfstraat 21 Tilburg.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Facebook Instagram Reddit Bluesky LinkedIn Mastodon

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899


Tilburgers.nl is onderdeel van Stichting Onafhankelijke Media.

Elke maandag om 10.00 uur versturen wij het Tilburgers Weekoverzicht.
Inschrijven kan hier.

Controleer de inbox (of spammap) van uw e-mailprogramma om uw abonnement te bevestigen.


Zelf een Gastbijdrage op Tilburgers.nl insturen? Dat kan! ...lees verder

Veel gelezen

  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 34…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 33
  • Boerke Mutsaers: sloop is onvermijdelijk
  • Wijkfestival ‘Westival’ in…
  • Destijds: 1955 Ophaalbrug Lijns Heike
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 38…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 37
  • Bokhamer Blues als origineel protest
  • Koninklijke onderscheiding en Zilveren…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 35

Recente reacties

  • Berdien Joosten-Nijkamp op Wijkfestival ‘Westival’ in Tilburg West
  • Jos de Graaf op Hondengek
  • Ber van den Dries op Nieuwe Stadswinkel als voorbeeld van duurzaam en circulair bouwen
  • Dirk op Windpark Kattenberg aan de A58 in werking
  • Anne Akkermans op Gastbijdrage – Ome Nol

RSS feed: Bewonersbrieven Bewonersbrieven

  • Onderhoud bestrating in de Heuvelstraat
  • Proef noodsteunpunt in uw wijk
  • Voortgang werkzaamheden gebied Wijkevoort
  • Opknappen speelplekken in de Blaak
  • Er komt een HOV-buslijn bij haltes Gossaertdreef noord en zuid
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushaltes Dalenstraat en Huibevendreef
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushaltes Paletplein noord en zuid
  • Proef met laadtegel vlak bij Groenlostraat 6
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushaltes Westerpark noord en zuid
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushalte Westermarkt west

Personeelsingang

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899

©2026 Tilburgers.nl WordPress thema gemaakt door SuperbThemes