Skip to content
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

  • Home
  • Politiek
    • Werk
    • Bouw en Vastgoed
    • Economie
    • Verkeer
  • Cultuur
    • Historie
    • Evenement
  • Sociaal en samenleving
    • Natuur, Milieu & Dieren
    • Onderwijs
    • Zorg
    • Wonen en wijken
    • Sport
  • Rubrieken
    • Destijds…
    • Foto van de Week
    • Het Weer
    • Opinie
    • Gastbijdrage
  • Colofon
Tilburgers.nl
Tilburgers.nl

Hoe zou de Nederlandse bevolking de Grondwet gewijzigd willen zien?

Roland Samuëls, dinsdag 9 december 2014dinsdag 9 april 2019

Onderzoekers op het terrein van het staatsrecht van de Tilburg University hebben samen met de Universiteit Leiden de Grondwetwiki gelanceerd waarin burgers zelf teksten van de Nederlandse Grondwet kunnen laten wijzigen, om te weten te komen welke wijzigingen de Nederlandse bevolking graag zou zien. Tot nu toe is die vraag alleen voorgelegd aan experts, maatschappelijke instellingen, politici en publieke figuren.

Nederland worstelt al jaren met het probleem van aanpassingsvermogen van de Grondwet. Er zijn de afgelopen jaren uit heel verschillende bron klachten naar voren gekomen over het functioneren van ons grondwettelijke bestel.

De laatste grote grondwetsherziening dateert van 1983 en het zou aardig zijn te weten wat deze generatie van de Grondwet vindt. Hoe zou de Nederlandse bevolking – desgevraagd – de Grondwet gewijzigd zien? De oorspronkelijke tekst is het uitgangspunt en met de juiste etiquette en drempelwaarden is er ook alle kans op een redelijk en gedragen resultaat. De wijzigingen kunnen een opmaat vormen voor aanpassing van onze grondwet aan de moderne tijd.

In 2007 en 2008 werd in Nieuw Zeeland een uniek experiment uitgevoerd waarin de Nieuw-Zeelandse burger zelfs een nieuwe Police Act mee mochten schrijven in een Wiki-omgeving. Het resultaat was een tekstvoorstel dat een gedegen basis bood voor het wetsvoorstel dat uiteindelijk tot wet is verheven. Onlangs heeft IJsland geprobeerd om, weliswaar niet door middel van Wiki-technologie, crowdsourcing aan te wenden bij een grondwetsherziening.

grondwet artikel 1Dit jaar vieren we 200 jaar Grondwet. Daarmee is de Nederlandse Grondwet weliswaar de op één na oudste nog in werking zijnde grondwet ter wereld en een van de meest duurzame, maar nog geen rustig bezit.

Het experiment dat Leiden en Tilburg uit gaan voeren tot aan 24 augustus 2015 maakt gebruik van de kracht van het Wikipedia-concept (‘wisdom of the crowds’). Doordat binnen een Wiki-omgeving auteurs op elkaar kunnen reageren en ook teksten van elkaar kunnen wijzigen of schrappen.

Iedereen is uitgenodigd om deel te nemen aan de Wiki: herzie de Grondwet zelf!

 

Geen gerelateerde berichten.

Burgerkracht Politiek Sociaal en samenleving crowdsourcinggrondwetTilburg UniversityWiki-technologie

Bericht navigatie

Vorig bericht
Volgende bericht

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Facebook Instagram Reddit Bluesky LinkedIn Mastodon

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899


Tilburgers.nl is onderdeel van Stichting Onafhankelijke Media.

Elke maandag om 10.00 uur versturen wij het Tilburgers Weekoverzicht.
Inschrijven kan hier.

Controleer de inbox (of spammap) van uw e-mailprogramma om uw abonnement te bevestigen.


Zelf een Gastbijdrage op Tilburgers.nl insturen? Dat kan! ...lees verder

Veel gelezen

  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 34…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 33
  • Boerke Mutsaers: sloop is onvermijdelijk
  • Wijkfestival ‘Westival’ in…
  • Destijds: 1955 Ophaalbrug Lijns Heike
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 38…
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 37
  • Bokhamer Blues als origineel protest
  • Omgevingsvergunning Tilburg in Week 35
  • Open Monumentendag in Tilburg: 12 en 13 september

Recente reacties

  • Jos de Graaf op Hondengek
  • Ber van den Dries op Nieuwe Stadswinkel als voorbeeld van duurzaam en circulair bouwen
  • Dirk op Windpark Kattenberg aan de A58 in werking
  • Anne Akkermans op Gastbijdrage – Ome Nol
  • Jan van der Rijk op Vier Tilburgse café’s in Café top-100

RSS feed: Bewonersbrieven Bewonersbrieven

  • Onderhoud bestrating in de Heuvelstraat
  • Proef noodsteunpunt in uw wijk
  • Voortgang werkzaamheden gebied Wijkevoort
  • Proef met laadtegel vlak bij Groenlostraat 6
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushaltes Westerpark noord en zuid
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushalte Westermarkt west
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushalte Offenbachstraat zuid 
  • Er komt een HOV-buslijn bij bushaltes ETZ TweeSteden oost en west 
  • Kom op woensdag 16 september naar het Boscafé over werkzaamheden in Park Ter Roomley
  • Jan van Rijzewijkstraat wordt fietsstraat

Personeelsingang

Doneren

Tilburgers.nl is sinds 2007 dé nieuwswebsite van Tilburg. Word Vriend van Tilburgers.nl en doneer, zodat Tilburgers.nl blijft bestaan!
Doneren kan op drie manieren.
▪️ Via de link Donatie
▪️Via de QR-code
▪️ Direct overmaken naar de Bunq-bankrekening van Stichting Onafhankelijke Media, IBAN: NL44 BUNQ 2147 487 899

©2026 Tilburgers.nl WordPress thema gemaakt door SuperbThemes